Plūgo noragai su labai kietu, į deimantą panašiu anglies sluoksniu, turėtų sumažinti trinties nuostolius ariant bei sutaupyti degalų.
Fraunkoferio (Fraunkofer) darbo medžiagų mechanikos instituto (IWM) Fraiburge (Freiburg) mokslininkai bei jų projekto “RemBob” partneriai, siekdami sumažinti trinties nuostolius ariant, plūgams nori sukurti noragus su labai kietu, į deimantą panašiu anglies, taip vadinamu “diamond-like-carbon” (DLC), sluoksniu. Projekto pranešime spaudai nurodoma, kad apie 50 proc. energijos ariant sunaudojantys trinties nuostoliai, gali būti sumažinti daugiau nei pusę. Pirmieji lauko bandymai (žr. paveikslą) rodo, kad tuo būdu degalų sąnaudas ariant galima sumažinti daugiau negu 30 proc. Tarp žemdirbių paklausūs plūgo noragai galėtų arba sutaupyti laiko, nes jie galėtų išplėsti savo žemės dirbimo padargų panaudojimo galimybes, arba sumažinti išlaidas degalams, mašinoms ir jų priežiūrai. Be to, būtų galima naudoti mažesnės galios traktorius arba dirbti dalinės apkrovos režimu, todėl pailgėtų remonto bei priežiūros intervalai.
„Ekologiniu požiūriu būtų pažanga, jei jėgos mašinos galėtų būti mažesnės,” pabrėžė IWM fizikas ir diplomuotas sodininkas Martinas Hiorneris (Martin Hörner). Tada joms reikėtų ne tik mažiau degalų, bet būtų ir lengvesnės. Kuo mažiau sveria mašina, tuo mažiau slegiama dirva, o kuo dirva puresnė, tuo mažiau jėgos reikia ją įdirbant. Tuo pačiu yra geresnė ir dirvos kokybė. Mokslininkas aiškina, kad saugant dirvą Vokietijoje pasiekta palyginti daug, tačiau šiame krašte dėl suslėgimų ir erozijos prarandama daugiau dirvų, negu jų atsiranda naujai natūraliu būdu.
Ponas Hiorneris mano, kad kitas DLC dangų panaudojimo žemės dirbimo mašinose šalutinis efektas yra apsauga nuo korozijos ir dėvėjimosi. Plūgo noragai turi būti kieti ir stabilūs, bet kartu ir elastingi, kad nesulūžtų, dirvoje sutikę didesnę kliūtį, aiškina fizikas. Aktualus techninis lygis yra visuotinai naudojami optimalaus ilgaamžiškumo plienai. Tačiau ir jie, ilgą laiką būdami dirvoje, gali gerokai nukentėti. „Vertikalių rotorių kultivatorių peiliai dėl trinties per sezoną gali prarasti iki 50 proc. savo masės,” teigia IWM mokslininkas.
Žemės, smėlis ir akmenys per labai trumpą laiką nutrina įprastines dangas. DLC dangos gali pasipriešinti ir tokioms ekstremalioms apkrovoms. Tačiau problema yra ta, kad žemės dirbimo mašinų bei padargų darbinių dalių plienas yra tąsus, per lengvai deformuojasi ir netinka naudoti kartu su daug kietesnėmis DLC dangomis, t. y. sluoksnis gali greitai atšokti. Dėl šių priežasčių lauko bandymuose greta kitų buvo testuojami plūgo noragai iš azotinto plieno, stiklo pluoštu sustiprinto plastiko ir kietmetalio volframo karbido. Vėliau keliamas tikslas padidinti arimo greitį mažiausiai iki 20 km per val., kol danga nebeatlaikys. Jei šis bandymas pavyks, fiziko manymu, bus žengtas tik labai mažas žingsnis nedylančio plūgo norago link.

Dr. Remigijus Zinkevičius |