Belgijoje ir Olandijoje gegužės mėnesį, nors pasiūla ir padidėdavo, dažniausiai šiltnamių daržovių kainos vis tiek būdavo gana aukštos. Šiemet dėl aukštų temperatūrų ir mėnesiu anksčiau prasidėjus šiltnamių daržovių sezonui, šių daržovių pasiūla gegužės pradžioje Belgijoje ir Olandijoje buvo itin didelė, o augintojų kainos – labai žemos, lyg vidurvasarį: agurkų – 0,34 Lt/vnt., akcijų metu – 0,21 Lt/vnt., pomidorų, cukinijų – 1,38–1,73 Lt/kg. Dalis salotų ir agurkų derliaus buvo sunaikinta. Rinkoje buvo perteklius ir mažesniu mastu auginamų daržovių: smidrų, baklažanų, endivijų ir paprikų.
Olandų augintojai dalį šių daržovių parduoda Belgijos aukcionuose, nors gaunama kaina ir panaši kaip Olandijoje. Šiek tiek daugiau mokama tik už Flandrijos augintojų užaugintas geresnės kokybės daržoves.
Gali būti, kad tokia situacija rinkoje kartosis ir kitais metais, nes išauginamų šiltnamių daržovių apimtys Europoje metai iš metų auga, ypač tokiose šalyse kaip Vokietija, Lenkija, Čekija. Vokietija jau beveik apsirūpina salotomis. Be to, kaip skelbiama paskutiniame „Fresh Fruit and Vegetable Production, Trade, Supply & Consumption Monitor in the EU28“ leidinyje, daržovių suvartojimas ES šalyse vis dar mažėja. Situaciją rinkoje sunkina ir tai, kad rinkoje daug saugyklose užsilaikiusios fiziologiškai pasenusios produkcijos, kuri rinkoje turi konkuruoti kaina su šviežiai į rinką pateikta produkcija.
Situacija dar sudėtingesnė Ispanijoje, kurioje visus metus buvo aukštesnė nei įprastai temperatūra. Gegužės mėn. trečiąją dekadą Almerijos regione pavasarinių daržovių perprodukcija ir kainos pasiekė katastrofiškiausią lygį per pastaruosius trejus metus. Lyginant su 2013 m. tuo pačiu laikotarpiu, jų kainos buvo apie 40 proc. mažesnės. Tūkstančiai tonų pomidorų, paprikų ir net baklažanų buvo sunaikinti ar sušerti gyvuliams. Didžiausias perteklius – pomidorų, todėl pirmos klasės pomidorai buvo dalinami nemokamai nevyriausybinėms organizacijoms arba Maisto bankui.
Lietuvoje salotų derlius taip pat buvo ankstyvesnis nei įprastai ir gegužės trečiąją dekadą jų kainos ūkiuose, priklausomai nuo kokybės ir rūšies, svyravusios nuo 2,00 iki 4,80 Lt/kg, buvo vidutiniškai 43 proc. mažesnės nei 2013 m. tuo pačiu laikotarpiu. Dar labiau sumažėjo krapų kaina – vidutiniškai 60 proc., iki 8,00–10,50 Lt/kg. Tokia salotų ir krapų kaina Lietuvoje būdavo vasarą. Tačiau artimiausiu laiku salotų ir krapų kaina gali šoktelti, nes augintojai baigia realizuoti pirmąjį derlių, o antrasis vėluoja dėl pirmoje gegužės mėn. pusėje buvusių šalnų. Lietuvoje išauginti agurkai ir pomidorai tik nežymiai pigesni nei 2013 m., nes jų pasiūla nedidelė ir kaina su įvežtine produkcija nekonkuruoja. Gegužės trečiąją dekadą šiltnamiuose ilgavaisių agurkų kaina sudarė 3,80–4,00 Lt/kg (-8,2 proc.), trumpavaisių agurkų – 4,20–4,50 Lt/kg (-1,1 proc.), pomidorų – 4,80–5,00 Lt/kg (-6,7 proc.). Špinatai taip pat tik nežymiai pigesni – 2,3 proc. (5,00–7,70 Lt/kg).
Šaltiniai: AMI, FreshPlaza, Fresh-market
Parengė Z. Cironkienė, tel. (8 37) 39 74 49
|