Ekspertai teigia, kad pasauliniame morkų sektoriuje atsirado dar vienas stiprus konkurentas, nes Izraelio augintojai rinkai morkas gali tiekti ištisus metus. Per pastaruosius trejus metus šių morkų paklausa ypač padidėjo Rusijos rinkoje, kurioje tradiciškai stipriausias pozicijas turėjo Olandija. Per artimiausius metus Izraelio eksportuotojai planuoja aktyviau skverbtis į Šiaurės ir Vakarų Europos šalių rinką.
Izraelyje įprastinės gamybos morkos auginamos 3 000 ha plote, ekologiškos – 330 ha. Vidutiniai derliai svyruoja nuo 100 iki 130 t/ha. Pietinėje Izraelio dalyje galimybės auginti morkas yra neribotos – užtenka atvežti komposto, įrengti laistymo sistemas ir po šešių mėnesių jau galima imti morkų derlių.
Kadangi vasarą orai yra per karšti morkų auginimui, jos yra tiekiamos rinkai iš šaldymo kamerų. Nuėmus derlių, morkos yra išrūšiuojamos, nuplaunamos chloruotame vandenyje, kad būtų sunaikintos bakterijos ir, supylus į didmaišius, sandėliuojamos šaldymo kamerose. Taip klientams yra užtikrinama morkų kokybė, garantija, kad jos ilgai išsilaikys prekių lentynoje, o augintojas gali tiksliai apskaičiuoti prekinės produkcijos atsargas saugyklose. Morkų veislės pasirenkamos atsižvelgiant į tai, kam jos bus tiekiamos. Pavyzdžiui, Rusijos rinkai yra sėjamos veislės, išauginančios stambius šakniavaisius, o vietinei – smulkius.
Olandijos eksportuotojai teigia, kad Izraelio išsikovotos pozicijos rinkoje yra trumpalaikės, nes smėlingoje dirvoje išaugintos morkos, nors ir šviežios, nėra skanios. Be to, daržovių gamybą remia šalies vyriausybė. Kaip rodo kitų šalių patirtis (Ispanija ir kt.), nustojus subsidijuoti sektorių, jis nustoja vystytis, greitai praranda konkurencingumą.
Pagal FreshPlaza parengė Z. Cironkienė, tel.: (8-37) 397449 |