Prekybos tinklai dažniausiai prekiauja vietoje išaugintomis bulvėmis. Ankstyvosios bulvės perdirbimui greičiausiai pasiekė tinkamą brandą Vokietijoje, tačiau įmonės dar superka pernykščio derliaus bulves. Todėl bulves tenka parduoti Beneliukso šalių perdirbėjams, kur bulvių branda vėluoja arba eksportuoti į Daniją. Liepos pradžioje Vokietijoje augintojams už bulves tvirta odele šviežiam vartojimui buvo mokama po 0,76–0,97 Lt/kg, skutimui – po 0,38–0,48 Lt/kg.
Jungtinėje Karalystėje dėl vyravusių nepalankių orų, sumažėjusių bulvių pasėlių ploto ir derliaus liepos pirmąją savaitę vidutinė bulvių supirkimo kaina buvo gana aukšta – 0,83 Lt/kg. Atskirais atvejais aukščiausios klasės gerų skonio savybių bulvių kaina siekė ir iki 1,75 Lt/kg. Pigesnių bulvių (0,66 Lt/kg) importuojama iš Beneliukso regiono ir Prancūzijos. Prognozuojama, kad 2012 m. bulvių derlius gali būti 500 tūkst. t mažesnis. Liepos 7 d. duomenimis, vidutinis kasamų bulvių derlingumas buvo 19,3 t/ha, kai derlingais 2011 m. tuo laikotarpiu sudarė 28,2 t/ha, o nederlingais 2010 m. – 21,5 t/ha.
Belgijoje ankstyvųjų bulvių derlius vėluoja, o derlingumas mažesnis už vidutinį – 28 t/ha. Ankstesniais metais tokiu laiku bulvių derlius jau siekdavo 32 t/ha.
Lietuvoje antrąją liepos savaitę didmeninė ankstyvųjų bulvių kaina iš ūkio sudarė apie 0,70 Lt/kg. Ūkininkams tenka konkuruoti su neva lietuviškomis pigiomis bulvėmis iš Lenkijos.
Dėl didelių kritulių atskirose regionuose ypač pigios bulvės Lenkijoje. Jas tenka kuo skubiau kasti, kad nesupūtų dirvoje. Liepos antrąją savaitę didmeninė augintojų kaina svyravo nuo 0,10 iki 0,21 Lt/kg.
.jpg)
Pagal ŽŪMPRIS, FreshPlaza, Fresh-market ir kitus šaltinius parengė Z. Cironkienė ir D. Reipienė, tel. (8-37) 397449
|