VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras


Adresas:

Vinco Kudirkos g. 18-1,
LT-03105 Vilnius
Tel. (8 5) 266 0601,
faks. (8 5) 266 0609,
el.paštas [email protected].
Duomenys kaupiami ir saugomi
Juridinių asmenų registre,
kodas 210086220.

ISO 9001

ISO 27001

Paraiškų priėmimo informacinė sistema

Oficialiosios statistikos portalas

Lietuvos kaimo tinklas

Žemės ūkis ir kaimo plėtra

Europos jūrų reikalų ir žuvininkystės fondas (EJRŽF)

Praneškite apie korupciją
Naujienos
ŽŪMPRIS » Bulvių, vaisių ir daržovių sektoriaus apžvalgos » Užsienio rinka
Daugelyje ES šalių sklandžiai bulvių realizacijai trukdė lietūs
2012-07-31

Liepos mėn. viduryje Vokietijoje bulvių pasiūla vos tenkino paklausą. Šlapios dirvos sunkino derliaus nuėmimą. Derlius mažesnis nei 2011 m. tuo laikotarpiu ir nesiekia 50 t/ha. Bulvių pakavimo stotys ne visada turėjo pakankamai produkcijos. Todėl dėl kainų daug nesiderama. Jei drėgni orai išsilaikys ilgiau, bulvių paklausą bus dar sunkiau patenkinti, nes didės jų poreikis perdirbimo fabrikuose ne tik Vokietijoje, bet ir Beneliukso regione. Taigi bulvių kainos trečiąją liepos dekadą neturėtų iš esmės keistis.
Belgijos bandymų stotys informuoja apie kaip niekada stiprų maro protrūkį bulvių pasėliuose. Kenkėjų generacijos keičia viena kitą, augintojams rekomenduojama dažniau purkšti, o ligos pabaigos dar nematyti. Kasamas derlius svyruoja nuo 35 iki 40 t/ha. Per didelės frakcijos bulvės sudaro 55–80 proc. nukasto derliaus. Bulvių traškučių gamybai bulvės buvo superkamos po 0,33–0,39 Lt/kg. Olandų supirkėjai linkę ūkininkams primokėti po 0,17 Lt/kg, jei bulvių supirkimo sutartis sudaroma bent savaitei į priekį. Belgijoje bulvių perdirbimui ieško ir Jungtinės Karalystės perdirbėjai. Liepos mėn. viduryje bulvės šviežiam vartojimui aukcionuose buvo parduodamos vidutiniškai po 0,62 Lt/kg.
Olandijoje smarkūs lietūs liepą ne tik apsunkino bulvių kasimą ir pristatymą klientams, bet ir kėlė vis didesnį susirūpinimą dėl jų kokybės. Perdirbimo įmonės dar superka 2011 m. derliaus bulves po 0,14–0,31 Lt/kg. Už naujo derliaus bulves, kurių pasiūla labai maža, mokama po 0,38–0,39 Lt/kg.
Jungtinėje Karalystėje dėl pastovių kritulių taip pat nėra derliaus pertekliaus, todėl liepos mėn. kainos po truputį didėjo. Liepos viduryje bulvių kainos svyravo nuo 0,88 iki 1,10 Lt/kg, o derlius sudarė 20,7 t/ha (2011 m. – 30,6 t/ha).
Lenkijos bulvių rinka šviežiam vartojimui liepos viduryje buvo beviltiškai perpildyta. Ankstyvųjų bulvių derlius tradicininiuose bulvininkystės rajonuose vidurio ir Vakarų Lenkijoje viršija 30 t/ha. Bulves skubama kuo greičiau nukasti ir jų vietoje pasodinti salierų, žiedinių kopūstų ir kitų daržovių daigus. Bulvių perteklius kelia rūpesčių kaimyninėms rinkoms. Eksportuotojams kelią į kaimynines rinkas užkerta griežti šalių fitosanitariniai reikalavimai, baiminantis kad gali būti įvežtos bulvių karantininės ligos. Netekę vilties parduoti bulves šviežiam vartojimui, augintojai jas vežė į spirito gamyklas, kur jiems mokama po 0,04-0,06 Lt/kg. Pakavimo stotys bulves iš augintojų supirko po 0,17–0,24 Lt/kg, kas taip pat nepadengė išauginimo savikainos. Augintojams belieka tikėtis geresnių vėlyvųjų bulvių kainų. Liepos viduryje bulvių sandėliavimui pasėlius ekspertai vertino labai gerai. Permainingi orai su gausiais trumpalaikiais lietumis ir audromis didelių nuostolių pasėliams nepadarė. Kita vertus, Lenkijos bulvių rinką sunku prognozuoti. 2012 m. šalies bulvių pasėliai gali sudaryti 380 tūkst. ha ir didžioji jų dalis priklauso smulkiems, nekooperuotiems ūkiams.
Lietuvoje gausūs krituliai trukdė augintojams ne tik nukasti ankstyvąsiais bulves, bet ir apsaugoti vėlyvąsias nuo ligų. Rinkoje gana didelė bulvių pasiūla. Didžiausia konkurencija – tarp vietos augintojų. Lenkiškos bulvės didelės konkurencijos Lietuvos augintojams nebedaro, nes supirkėjai nusivylė greitai pūvančių bulvių kokybe. Didėjant bulvių pasiūlai ir konkurencijai tarp augintojų, didėja tiekiamos produkcijos kainų skirtumai. Liepos mėn. viduryje augintojų geros prekinės kokybės bulvių kaina svyravo nuo 0,35 iki 0,70 Lt/kg, priklausomai nuo parduodamų kiekių, supirkėjų statuso, galimybės suteikti papildomas paslaugas, augintojo patikimumo ir kt. Lyginant su 2011 m. tuo pačiu laikotarpiu, bulvės yra vidutiniškai 16 proc. pigesnės.

 
Pagal ŽŪMPRIS, FreshPlaza ir kitus šaltinius parengė Z. Cironkienė,  tel. (8-37) 397449





« atgal

Paieška:

2024 m. balandžio 20 d.

Elektroninis paštas - pagalba@vic.lt

Bendrosios informacijos teikimo telefonas - (8 5) 266 0620

Interesantai priimami:
pirmadieniais–ketvirtadieniais 8.00–17.00 val.,
penktadieniais 8.00–16.00 val.,
pietų pertrauka 12.00–13.00 val.

Draudimo skaičiuoklė

Greita gyvūno paieška

Greita augintinio paieška

Arklių veislininkystės duomenų peržiūra neregistruotiems vartotojams

Žemėlapiai

Pateikti klausimą

Asmenų kokybės vertinimo anketa

Mes socialiniame tinkle Facebook

Spaudos darbai

Kiaulių supirkimo savaitinės kainos

AgroRinka_4 (308)
 


Apyskaita Nr. 79
 


Lietuvos žemės ūkis: faktai ir skaiciai_2017 m. Nr. 2 (20)
 


Informacija apie 2017 m. Lietuvoje deklaruotas žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus